FAQ

Časté dotazy

Níže najdete přehled nejčastějších dotazů k výběru šperku. Informace k nákupu u nás jsme sepsali na stránce O nákupu.

  • Nákup snubních prstenů
  • Nákup šperků
  • Péče o šperky
  • Rada pro muže
  • Brilianty
  • Perly
  • Syntetické kameny
  • Drahokamy

Před koupí snubních prstenů

Svatba je velmi významnou událostí Vašeho života a jako důkaz tohoto spojení budete zajisté potřebovat snubní prsteny.
Prstýnky by měly dokonale zachycovat povahu novomanželů a také odrážet jejich vkus.
Pánové, rozhodně snubní prsten nevybírejte sami a vše konzultujte se svou budoucí ženou. Uvidíte, že společně vyberete ten nejdokonalejší důkaz Vaší lásky.
Objednání však nenechávejte na poslední chvíli, ať máte dostatek času na výběr těch pravých snubních prstenů pro vás. Ve stresu byste mohli jednat příliš unáhleně.

Trojúhelník

Vybírejte minimálně dva měsíce dopředu!

Z dlouholetých zkušeností doporučujeme na zadání zakázky minimálně dva měsíce před svatbou. Budete mít tak dostatek času projít nabídky různých výrobců a vybrat si tak nejvhodnější prsten, který bude dokonale odpovídat Vašim představám.

Trojúhelník

Snubní prsten musí padnout jako ulitý!

Dostatek času věnujte i zkoušení prstenu. Základem je perfektní změření velikosti. Nezapomeňte si však vyzkoušet i o číslo menší a větší prsten, ať máte s čím srovnávat. Pokud již máte vybraný vzor, seriózní prodejce by Vám měl nabídnout zkoušku velikosti, což znamená, že si prsten vyzkoušíte již v podobě polotovaru. Pokud vše sedí, provádí se na prstenu úprava povrchu či osazování kameny.

Trojúhelník

Masivnější prsteny toho vydrží mnohem víc!

Pokud Vám mohu poradit, vybírejte spíše masivnější prsteny, které jsou sice o něco dražší, ale zaručí Vám mnohem větší výdrž. Na levné prsteny totiž není použito mnoho materiálu, tím pádem je tenký a snadno náchylný k poškození. Nebojte se investovat do snubního prstenu, vždyť se jedná o důkaz Vaší lásky na celý život.

Trojúhelník

Při koupi šperku

S nákupem šperku, ať už se jedná o zásnubní prsten, snubní prsten či dar k jiným životním událostem, byste neměli nikam spěchat! Vždyť takový snubní prsten budete s velkou pravděpodobností nosit celý život. Dejte si tedy s výběrem na čas, vše si důkladně promyslete a nebojte se ani požádat o radu. V našem klenotnictví Vám velmi rádi poradíme a pomůžeme s výběrem.
Při nákupu si vždy vyžádejte co nejvíce informací, šperk si dobře vyzkoušejte a pokud Vám nesedí velikost, trvejte na tom, aby Vám úpravu šperku zajistil prodejce. Pokud se jedná o seriózního prodejce, provede Vám tyto úpravy na své náklady.
Pakliže se zlatník úpravě na vlastní náklady vyhýbá, dávejte si pozor! Tato neochota a chlácholení zákazníků, že šperk Vám jistě upraví každý zlatník, alarmuje nekvalitní klenotnictví. Proto se této prodejně raději obloukem vyhněte.
Šperk kupujete ze svých peněz, proto nemějte strach pokládat dotazy a požadujte to, na co máte právo. Nezapomeňte se ani informovat o záruce, prodejce by Vám měl dopředu sdělit, který druh poškození se na Vaši záruku stahuje. Vyhnete se tak nechtěnému překvapení.

Trojúhelník

Péče o šperky

Šperky jsou luxusní záležitostí, a proto vyžadují správnou péči. Přečtěte si tedy několik zásadních pravidel, které Vás naučí, jak se k drahému šperku chovat, tak aby Vám co nejdéle vydržel.

Trojúhelník

Odkládání šperků

Je nutné si uvědomit, že většina šperků je vyrobena ze zlata či stříbra. Jedná se o měkké materiály, které jsou dost často také velmi křehké. Proto tyto šperky nevystavujeme hrubému a neopatrnému zacházení. Chystáte se umývat nádobí, sportovat nebo Vás čeká velký úklid? Odložte šperky! Vyhnete se tak jejich poškození i ztrátě.
Naprostou samozřejmostí je odkládání všech šperků před spaním. Ušetříte šperk a navíc se Vám bude i pohodlněji spát.

Trojúhelník

Pozor na chemické poškození!

Speciální péči si vyžaduji také šperky s drahými kameny, které jsou velmi náchylné na poškození chemickými prostředky. Velký pozor si dáváme na korály a perly, ovšem pravidlo platí i pro ostatní cenné kameny.
Váš šperk může poškodit i lidský pot, proto doporučujeme především během letních měsíců opláchnout šperk ve vlažné vodě a následně nechat samovolně osušit.
Mezi další nejčastější škodlivé látky patří parfémy a barvy na vlasy. Proto si nezapomeňte dávat pozor a parfém vždy aplikujte před nasazením šperku.

Trojúhelník

Čištění a opravy šperku svěřte do rukou odborníka!

Velmi častou příčinou poškození šperků bývají neodborné pokusy o opravy šperku. Proto vždy svěřte šperk do rukou zkušených odborníků. V našem klenotnictví Vám poskytujeme kvalitní servis, kdy se o Váš šperk pečlivě postaráme.
Dalším škodlivým faktorem je domácí čištění. Lidé se snaží šperky vyvařovat v domácích čistidlech, avšak místo čistoty se dočkají zničeného povrchu v tom lepším případě. V tom horším pak dochází k nenávratnému rozpuštění kamene.

Trojúhelník

Starost o šperky

Každý šperk potřebuje rozdílnou a speciální péči, proto by Vám každý zkušený zlatník měl poradit, jak se o šperk co nejlépe starat. Jedině správná péče a zacházení Vám zajistí dlouhou životnost drahého klenotu.

Trojúhelník

Zvláště pro muže

Rozhodli jste se obdarovat svou drahou polovičku šperkem? Pokud ano, je dobré vědět, jakou barvu zlata upřednostňuje. Vaše dojmy se totiž nemusí shodovat s realitou.
Dále je dobré vědět, jaké druhy šperku Vaše vyvolená již má, nechcete se přeci dopustit trapasu a kupovat každý rok stejný prsten.
Nejdůležitější je však znát její velikost prstene. Neodhadujte! Raději si vypůjčete některý z jejich prstenů a navštivte nejbližší zlatnictví, kde Vám prsten důkladně změří. Žádná žena si svoji šperkovnici nestřeží 24 hodin denně.
Pokud plánujete kupovat řetízek nebo náramek, můžete jeho velikost změřit i sami pomocí obyčejného pravítka.

Trojúhelník

Brilianty

Diamantové krystaly se tvoří v roztavené hornině v chladnoucím magmatu, kdy počáteční teplota dosahuje 1300 stupňů Celsia a tlak přibližně 70.000 atmosfér. Takové fyzikální podmínky se tvoří pouze v činných sopkách v hloubce 130-200 km pod povrchem země.

Trojúhelník

Vzácnost diamantu umocňuje i nesmírná obtížnost jeho získávání.

Celosvětově se ročně těží zhruba 160 miliónů karátů (32 tun) diamantů v celkové ceně okolo 13,4 miliardy dolarů. Většina je vhodných jen pro průmyslové použití. Pouze zlomek z tohoto objemu je určen pro klenotnický průmysl.
Špičkově vybroušené diamanty nejvyšší kvality představují zhruba pouhé tři procenta z celkové produkce.
Je zapotřebí vytěžit, zpracovat a roztřídit 250 tun diamantonosné horniny, aby se získal jeden bezvadný jednokarátový briliant. Hodnota diamantu tedy odráží jeho přirozenou vzácnost.
Diamant se stává briliantem tehdy, kdy je vybroušen nejčastěji do kulatého nebo oválného tvaru briliantovým výbrusem.

Trojúhelník

Seznamte se se čtyřmi C

Hodnota drahokamů je založena na kombinaci jejich vlastností, někdy nazývaných faktory hodnoty. Stejně jako v případě ostatních drahokamů, diamanty s určitými vlastnostmi jsou vzácnější – a cennější – než diamanty, které je postrádají. Bez systematického zhodnocení a kombinování těchto faktorů by nebylo možné srovnat jeden diamant s druhým.
Odborníci na diamanty používají speciální sadu čtyř faktorů hodnoty, aby diamanty popsali a klasifikovali: čistota (clarity), barva (colour), brus (cut) a hmotnost v karátech(ct), (carat weight). Říká se jim Čtyři C . Když se společně používají, popisují kvalitu dokončeného diamantu, která se vztahuje přímo k jeho ceně.
Čtyři C jsou univerzálním a efektivním komunikačním nástrojem pracovníků diamantového průmyslu.

Trojúhelník

Hodnota každého diamantu je založena na jeho vlastní unikátní kombinaci Čtyř C.

Čtyři C velice přesně popisují kvality diamantu. Staly se mezinárodním jazykem, kterým mohou odborníci na šperky popsat a zhodnotit diamanty. Mají dlouhou historii. Tři z nich – barva, čistota a karátová hmotnost – tvořily základ pro hodnocení diamantů zavedeného v Indii před více než 2000 lety.
Brus tehdy nebyl důležitý. Především tehdy nebyl znám způsob, jak diamanty tvarovat a leštit. Mohli jej rozpůlit úderem, nebyla to však běžná praxe. To se naštěstí změnilo. Moderní metody broušení odhalily v diamantu to nejlepší. Dnes je brus důležitým faktorem při určení ceny diamantu.

Trojúhelník

Hodnota každého diamantu je založena na jeho vlastní unikátní kombinaci Čtyř C.

Čtyři C velice přesně popisují kvality diamantu. Staly se mezinárodním jazykem, kterým mohou odborníci na šperky popsat a zhodnotit diamanty. Mají dlouhou historii. Tři z nich – barva, čistota a karátová hmotnost – tvořily základ pro hodnocení diamantů zavedeného v Indii před více než 2000 lety.
Brus tehdy nebyl důležitý. Především tehdy nebyl znám způsob, jak diamanty tvarovat a leštit. Mohli jej rozpůlit úderem, nebyla to však běžná praxe. To se naštěstí změnilo. Moderní metody broušení odhalily v diamantu to nejlepší. Dnes je brus důležitým faktorem při určení ceny diamantu.

Trojúhelník

Hmotnost

Hmotnost diamantů se udává v karátech. Metrický karát (Carat) je definován jako 0,2 g a značí se ct. Diamant o hmotnosti 1 g má 5 karátů. Diamanty v běžně prodávaných špercích mají obvykle hmotnost v setinách, desetinách až jednotkách karátů.
Tato jednotka hmotnosti se historicky vyvinula od hmotnosti semene svatojánského chleba. Semena byla tradičně používána v Arábii a Persii jako závaží při určování hmotnosti drahých kamenů. Důvodem je skutečnost, že velikost a hmotnost těchto semen je poměrně uniformní a v uvedené oblasti světa jsou semena běžně dostupná.

Trojúhelník

Barva

Chemicky čistý a strukturálně perfektní diamant je dokonale transparentní bez odstínů nebo zabarvení. Barva diamantu může být způsobena chemickou nečistotou nebo strukturálními kazy v krystalové mřížce. Sytost a barva odstínu může zvýšit i snížit cenu diamantu. Například bílé diamanty s odstínem žluté nebo hnědé jsou většinou levnější, zatímco růžové, červené, sytě žluté nebo modré diamanty (jako například diamant Hope) jsou velmi ceněny.
Proto se také někdy provádí umělá změna barvy diamantů fyzikálními procesy, jako je ozařování nebo žíhání za vysokého tlaku a teploty. Další úpravou (zlepšením) barvy je bělení diamantů. Všechny úpravy barev diamantů mají za účel zvýšit cenu diamantu. Diamanty s upravenou barvou musí být označeny jako upravené.

Trojúhelník

Čistota

Čistotou se míní míra vnitřních defektů. Můžou to být třeba krystaly cizího materiálu, nezkrystalizovaný uhlík nebo strukturální nedostatky jako malé praskliny, které mohou způsobovat bělavý nádech diamantu. Pouze asi 20 procent vytěžených diamantů má dostatečnou čistotu na to, aby mohly být užity v klenotnictví. Ostatních 80 procent se využívá průmyslově jako řezné nástroje nebo brusivo.

Trojúhelník

Brus

Broušení diamantů je umění i věda o tom jak vytvořit drahokam z hrubého diamantu. Broušení diamantů popisuje způsob jakým byl hrubý kámen vybroušen a vyleštěn do své finální drahokamové podoby. Často je zaměňován brus s tvarem briliantů.
Techniky broušení diamantu jsou zlepšovány stovky let. Jednu z hlavních zásluh na moderním brusu má matematik a drahokamový nadšenec Marcel Tolkowski, který v roce 1919 zdokonalil kruhový briliantový brus tím, že spočítal ideální tvar pro maximální zpětný odraz a disperzi barev světla. Moderní kruhový briliant má nejméně 57 fazet (vybroušených plošek).

Trojúhelník

Perly

Perla je malý lesklý kulovitý předmět vzniklý uvnitř ústřice nebo perlorodky. Stejně jako perlorodky jsou i perly tvořeny vrstvami uhličitanu vápenatého. Ideální perly jsou dokonale kulaté a hladké, většina přírodních perel však vzniká v různých nepravidelných tvarech a barvách (barokní perly).

Trojúhelník

Přírodní perly

Přírodní perly vznikají, pokud do schrány ústřice vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci ústřice, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné ústřici může růst současně pouze jedna perla. Přírodní perly jsou velmi vzácné a více či méně žádané, v závislosti na množství, kvalitě a tvaru perleťové hmoty; lze je koupit převážně na aukcích.

Trojúhelník

Perly z chovů

Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů. Tyto perly vznikají podobně jako perly přírodní s tím rozdílem, že cizí tělísko je do ústřic zavedeno úmyslně. Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let. K hlavním oblastem chovu perel patří Čína, Japonsko, Tahiti a Vietnam.

Trojúhelník

Druhy perel

Lze rozlišit několik základních druhů perel:
Perly Akoya (japonsky slaná voda) pocházejí z Číny, Vietnamu či Japonska. Mívají velikost 5 až 9 mm a jejich barva může mít rozličné zbarvení: krémové, růžové, stříbřité nebo zelené. V teplejších vodách při pobřeží Číny mohou perly růst až dvakrát rychleji než v chladnějších japonských vodách.
Tahitské perly jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji vyskytujícím se v oblasti Francouzské Polynésie. Tyto perly jsou vzácné i proto, že těchto ústřic v chovech přežívá jen malá část. Jednotlivé perly se od sebe navzájem značně odlišují, takže např. pro sestavení náhrdelníku je jich potřeba roztřídit stovky.
Perly z jižního Pacifikuse pěstují v Austrálii, Barmě, Indonésii a dalších sousedních zemích. Obvykle měří 1 cm – 2 cm v průměru a proto se prodávají za vysoké ceny. Jejich zbarvení bývá bílé, žluté, žlutooranžové nebo modravé; navíc mohou mít růžový, zelený nebo modrý nádech.
Perly Mabe mají tvar polokoule což je způsobeno tím, že vznikají usazené uvnitř ústřic na stěnách jejich schránek. Pěstují se v Číně, Japonsku a USA a kvůli svému tvaru se používají především pro výrobu prstenů a náušnic k nimž jsou upevňovány plochou stranou.

Trojúhelník

Sladkovodní perly

Sladkovodní perly jsou produkovány mj. perlorodkou říční. V chovu se používají cizí tělíska menší než v mořských farmách. Sladkovodní perly jsou levnější než mořské, mj. proto, že v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně.

Trojúhelník

Syntetická perla

Syntetická perla se ve šperkařství používá velmi často. Jedná se o uměle vytvořenou perlu, která bývá často vyrobená z drcených mušlí, které jsou zpevněny pryskyřicí. Často je jako syntetická perla označován korálek potažený perleťovou barvou. Hlavní znakem syntetických perel je, že mají pravidelný tvar a mají jednotnou celistvou barvu.

Trojúhelník

Syntetické kameny používané ve šperkařství

Již dlouhá desetiletí se v drtivé většině komerčních zlatých a stříbrných šperků, ale i šperků z chirurgické oceli, používají syntetické kameny. Ty jsou oproti přírodním drahokamům nesrovnatelně levnější. Kvalitní kameny od renomovaných výrobců jako je např. Swarovski dosahuji vynikaji kvality, dokonalich výbrusů a široké palety barev.
Syntetické kameny jsou v podstatě identické chemické sloučeniny jako přírodní kameny, ale vznikají umělou cestou v laboratořích, napodobováním procesů probíhajících v přírodě. Tyto kameny mají oproti přírodním kamenům dokonalejší vlastnosti, neobsahují různé nedostatky, prasklinky, inkluze apod. Přírodní kámen pro jeho vzácnost a originalitu ve špercích však nahradit můžou těžko, a proto se používají hlavně pro komerční šperky.

Trojúhelník

Kubický zirkon

Kubická zirkonie (je také známá pod zkratkou CZ) byla stvořena jako dostupná alternativa místo pravých diamantů. Je to nejlepší volba mezi substituty diamantů. Je dostupná v jakékoliv představitelné barvě a pouze za zlomek ceny pravých kamenů. Kubická zirkonie je ideální materiál pro výrobu šperku díky své tvrdosti blížící se tvrdosti rubínu nebo safíru a optickým vlastnostem blízkým diamantu.

Trojúhelník

Syntetický spinel

Syntetický spinel je vyráběn Verneuiliho metodou a je používán často jako imitace ještě jiných materiálů než spinel samotný, například jako modrý safír nebo akvamarín. Je to vynikající materiál pro své mimořádné vlastnosti, jako je vysoká tvrdost, index lomu světla, dobrá disperze a variantnost v barvách.

Trojúhelník

Syntetický korund

Syntetický korund ve formě syntetického rubínu byl jako první šperkový kámen vyrobený uměle. Auguste Victor Louis Verneuil vynalezl techniku syntézy tavením práškového oxidu hliníku v plameni (nyní známá jako Verneuilova metoda). Barva kamene je řízena přídavkem chemických aditiv.

Trojúhelník

Sladkovodní perly

Sladkovodní perly jsou produkovány mj. perlorodkou říční. V chovu se používají cizí tělíska menší než v mořských farmách. Sladkovodní perly jsou levnější než mořské, mj. proto, že v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně.

Trojúhelník

Drahokamy

Drahokam je minerál nebo minerální odrůda, který je cenný pro své výjimečné estetické vlastnosti a je používán na ozdobné účely.
Povinné vlastnosti drahokamu jsou: nádherný lesk a barva, čistota, stálost, mechanická odolnost, vzácnost v přírodě.
Hlavní druhy: diamant (bezbarvý nebo žlutý; JAR, střední Afrika, Sibiř , Brazílie) smaragd (zelený; Rusko, Kolumbie, Egypt) rubín (červený; Barma, Srí Lanka) safír (modrý; Barma, Srí Lanka) drahý opál (pestrobarevný; Mexiko, Austrálie, Slovensko) spinel (různých barev; Tanzánie, Srí Lanka, Tádžikistán, Barma)
Buď se těží v sekundárních nalezištích (říční a mořské náplavy nebo pouštní písky) nebo se získávají z mateřské horniny.
Získané kameny se upravují broušením a leštěním: neprůhledné druhy například tromlováním na oblé tvary, průhledné druhy na tvary s velkým množstvím fazet (rovných plošek).

Trojúhelník

Polodrahokam

Polodrahokam je minerál, který nesplňuje jednu nebo více z podmínek drahokamů. Existuje jich poměrně mnoho, jejich cena proto závisí hlavně na barvě a módě.
Hlavní druhy: křemen – různé barvy (celosvětový výskyt) granát – červený a zelený (USA, Rusko, JAR, Česko) tyrkys – modrý (USA, Írán, Egypt, Rusko) topaz – žlutý (Srí Lanka, Brazílie) nefrit – zelený a bílý (Barma) turmalín – růžový, zelený a černý (Rusko, USA, Madagaskar) zirkon – červený, oranžový (Srí Lanka, Thajsko)

Trojúhelník